Začátek roku je skvělý nejen pro předsevzetí, ale také pro vytvoření pořádku ve vašich financích. Není to nic složitého. Stačí si sednout, vzít papír a tužku. Jako první si napište (klidně do sloupečků) vaše příjmy a výdaje. Nezapomeňte vůbec na nic, a to včetně pravidelného spoření (ideálně 10 procent). To zapište jako pravidelný výdaj. Když s tím budete počítat od začátku, nebude to tak těžké.
mince u vázy

 

Nyní se podíváme na způsoby, jak uspořit ve třech základních a jedné bonusové oblasti. V jakých?


  • Cestování

  • Energie

  • Jídlo

  • Splátky


 pokladnička ze sklenice


Nepoužívejte auto


Nezáleží na tom, jestli žijete ve městě nebo na vesnici. Tak či tak si můžete najít způsoby, jak cestovat do práce, školy nebo na výlety a přitom nepoužívat auto. Ve městě choďte pěšky, když to dovolí vzdálenost, kterou musíte do práce ujít, anebo nastupte do MHD. Veřejná doprava je skvělou možností i pro ty, kteří bydlí na vesnici. Zajisté vám tam jezdí autobus, takže ani vy nemusíte jezdit autem. Umíte si představit, kolik ušetříte na pohonných hmotách?

 


Zhasínejte a využívejte noční proud


Podle Českého statistického úřadu tvoří největší část rodinného rozpočtu právě účty za energie. Možností úspory je zde několik. Můžete si samozřejmě sehnat jiného, výhodnějšího dodavatele. Základem ale zůstává neplýtvat. Když si čistíte zuby, vypněte vodu. A když odcházíte z místnosti, tak zhasínejte. Přes den také svítit jistě nemusíte. Využít můžete také nočního proudu. Když během něj budete prát či vařit, můžete znatelně ušetřit na elektřině.

 kontrola účtenky


Nenakupujte více než sníte


Potraviny také tvoří obrovskou část vašeho rozpočtu. Proto se zamyslete nad tím, jestli některé potraviny skutečně musíte kupovat (např. limonády, sladké apod.) a především kupujte jen takové množství, které jste schopni zkonzumovat. Vyhozené jídlo jsou vyhozené peníze. Zapomeňte na denní návštěvy restaurací a připravujte si veškeré jídlo doma. Uvidíte, že to bude mnohem levnější. A co se týká věcí s dlouhou spotřebou, tak ty je vhodné kupovat ve slevách ve větším množství.

 


Refinancujte své půjčky


Je možné, že máte hypotéku či jiné úvěry a nejsou nyní úplně výhodné, nebo jich máte více u různých bank. Jednoduše přejděte k jiné bance a nechte si sloučit úvěry do jedné splátky. Pomůže vám to.

Post Author:

You may also like

Nejvýznamnější řecké banky by při krizovém scénáři přišly o kapitál ve výši 15,5 miliard eur

Kontrola stavu bank ze strany Evropské centrální banky (ECB), zaměřená

Americkou půjčku máte vždy po ruce na vše, po čem zatoužíte

Kupte si třeba nové auto! Anebo si pořiďte novou kuchyni